امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Wednesday, 21 October , 2020
امروز : چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹ - 5 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 121
  پرینتخانه » سید یدالله یزدان‌پناه, کلام استاد تاریخ انتشار : 30 دسامبر 2017 - 23:56 | 71 بازدید | ارسال توسط :

کلام استاد؛ برخی ویژگی‌های میرداماد و تأثیرات او بر ملاصدرا

باسمه تعالی کتابهای میرداماد، مانند قبسات، نبراس الضیاء، جذوات و افق مبین نشان می دهد که ایشان استحکام عقلی عجیبی داشته است. از سوی دیگر، هر کس به کتاب‌های میرداماد مراجعه کند، تصلب در متون دینی و این اعتقاد را که متن دینی حق را گفته است، در آنها مشاهده می‌کند. او معتقد است متن […]

باسمه تعالی
کتابهای میرداماد، مانند قبسات، نبراس الضیاء، جذوات و افق مبین نشان می دهد که ایشان استحکام عقلی عجیبی داشته است. از سوی دیگر، هر کس به کتاب‌های میرداماد مراجعه کند، تصلب در متون دینی و این اعتقاد را که متن دینی حق را گفته است، در آنها مشاهده می‌کند.

او معتقد است متن دینی واقع را می‌گوید، بنابراین فیلسوف مسلمان باید ببیند که متن دینی، واقع را چگونه گزارش می‌کند. میرداماد امارت و ریاست، قوت فقهی و نیز قوت فلسفی داشته است. مداقه‌های فلسفی او عجیب است. او تصلب در متون دینی و توان فهم فلسفی از متون دینی را نیز داشته است. صاحب کشف و شهود نیز بوده است. چنین شخصیتی استاد علوم عقلی ملاصدرا است.

میرداماد اثرات فراوانی بر ملاصدرا داشته است. تمام ویژگی‌هایی که درباره میرداماد گفته شد، در ملاصدرا نیز هست. بااینکه ملاصدرا ادامه دهنده فضای اشراقی شیخ اشراق است و هویتا یک رجل اشراقی باید محسوب شود، در کار او مداقه‌های عقلی فراوانی را مشاهده می‌کنیم. شیخ اشراق در مداقه‌های عقلی چندان نیرومند نبوده است. وجود این مداقه‌ها در کار صدرا، به برکت سنت فلسفی شیراز و نیز به برکت میرداماد است. البته ملاصدرا خودش هم قوت فلسفی دارد؛ چون در همین فضا تنفس کرده است. او در دوره تحصیلش، به‌لحاظ مداقه‌های عقلی و در فضای فلسفی‌اش، صاحب انظار و ایده‌هایی شده است. آن جهت شهودی که در میرداماد بود، در ملاصدرا آن قدر غلیظ می‌شود که بعدا باید گفت او عارف است نه فیلسوف. البته نمی‌گویم او فیلسوف نیست، تأکید دارم که فیلسوفی او در نهایت درجه است، اما وقتی شخصیت او را می‌شکافیم، می‌بینیم او هویتا یک عارف است. این نکته از کتاب‌های ایشان هویدا است. کتابهای ایشان در نهایت از عرفان سر در می‌آورد. ملاصدرا یک رجل عرفانی است. او این را از میرداماد گرفته است. نکته بعدی هم تصلب او در متون دینی است. این نکته، یعنی تصلب در متون دینی و فهم فیلسوفانه از متون دینی، برای حکمت متعالیه بسیار مهم است. ملاصدرا در این زمینه نیز از میرداماد تأثیر پذیرفته است. (برگرفته از جلسه سوم دروس حکمت متعالیه استاد یزدان‌پناه)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.