امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 4 June , 2020
امروز : پنج شنبه, ۱۵ خرداد , ۱۳۹۹ - 13 شوال 1441
شناسه خبر : 495
  پرینتخانه » دسته‌بندی نشده الوانی, دکتر سید مهدی الوانی, مجله مدیریت تاریخ انتشار : 01 ژانویه 2018 - 0:06 | 25 بازدید | ارسال توسط :

مقاله: الگوی روابط بین نهادهای حاکمیتی در نظام جمهوری اسلامی ایران

الگوی روابط بین نهادهای حاکمیتی در نظام جمهوری اسلامی ایران نویسنده: میر محمدی، سید محمد؛ الوانی، سید مهدی؛ قربانی زاده، وجه الله؛ زینلی، حامد؛ مجله: پژوهش های مدیریت در ایران » تابستان ۱۳۹۴، دوره نوزدهم – شماره ۲ علمی-پژوهشی/ISC ‏(۲۳ صفحه – از ۱۸۳ تا ۲۰۵) در نظام جمهوری اسلامی ایران برغم تفکیک قوا این […]

الگوی روابط بین نهادهای حاکمیتی در نظام جمهوری اسلامی ایران

نویسنده: میر محمدی، سید محمد؛ الوانی، سید مهدی؛ قربانی زاده، وجه الله؛ زینلی، حامد؛

مجله: پژوهش های مدیریت در ایران » تابستان ۱۳۹۴، دوره نوزدهم – شماره ۲ علمی-پژوهشی/ISC ‏(۲۳ صفحه – از ۱۸۳ تا ۲۰۵)
در نظام جمهوری اسلامی ایران برغم تفکیک قوا این استقلال نسبی است . مساله ی مهم پشتیبانی متقابل بین نهادهای حاکمیتی است تا از یکسو بستر خدمت بیشتر به کشور فراهم شود و از دیگر سو مانع تعارض، تضاد و یا سرکشی فرا قانونی این نهادها بر یکدیگر گردد. عدم تعامل مناسب میان نهادهای حاکمیتی موجب بازیگری و معامله گری می شود و این یک فاجعه است . هدف اصلی دراین مقاله ترسیم الگوی مطلوب روابط بین نهادهای حاکمیتی در نظام جمهوری اسلامی ایران در چارچوب اصول قانون اساسی است . معیار اصلی که ضروری است در تدوین روابط بین نهادهای حاکمیتی در نظر گرفته شود موضوع «نظارت و تعادل» است . لذا دراین تحقیق در راستای نیل به هدف اصلی تحقیق ، در مرحله نخست تلاش می شود مضامین دال بر روابط بین نهادهای حاکمیتی وفق قانون اساسی با استفاده از روش تحلیل محتوا تصریح شود و با کمک تکنیک دلفی براین سازوکار اجماع حاصل گردد. پس از تصریح وضعیت طبق قانون اساسی در ادامه مسائل یا معضلات فی مابین نهادهای حاکمیتی به منظور نیل به الگوی مطلوب تحقیق با بهرهگیری از رویکرد گروه کانونی بررسی گردید و در نهایت الگویی حاصل شد که بتواند از شفافیت بهتری از نظر سازوکار نظارت و تعادل در نهادهای حاکمیتی بر یکدیگر برخوردار باشد.

کلیدواژه ها :

حاکمیت ،تفکیک قوا ،پاسخگویی ،نظارت و تعادل

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.